| | فارسی العربیه English |
صفحه نخست
دانشگاه امام صادق علیه‌السلام<
هیئت امناء جامعه الامام الصادق (ع)
حوزه ریاست<
اداره کل روابط عمومي و بين‌المللي<
معاونت آموزشي و تحصيلات تكميلي<
دانشکده ها<
معاونت پ‍ژوهشي<
مركز زبان
معاونت دانشجويي و فرهنگي
معاونت سرمايه انساني و مديريت منابع 
اداره کل طرح و برنامه
گزينش و پذيرش دانشجو
نرم‌افزار جامع آموزش
نرم‌افزار جامع اداري و مالي
سامانه اطلاعاتي جامع دانشگاه(ساجد)<
كتابخانه، سامانه اطلاعات علمي دانشگاه(ساعد)
پرديس خواهران
  288

حجت الاسلام و المسلمین میرلوحی در مراسم رونمایی از کتب جدید آیت الله مهدوی کنی قدس‌سره: آیت الله مهدوی کنی قدس‌سره در تفسیر هم به تبلیغ دین توجه داشتند/ توجه به تفسیر نفاق در قرآن توسط آن مرحوم می‌تواند امروز راهگشا باشد

 

مراسم رونمایی از جدیدترین اثر تفسیری حضرت آیت‌الله مهدوی کنی (قدس سره)  با عنوان تفسیر سوره مبارکه بقره (جلد اول و دوم) ظهر امروز در دانشگاه امام صادق علیه‌السلام برگزار شد.

در این مراسم که جمع کثیری از استادان، دانشجویان و کارکنان دانشگاه برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین میرلوحی عضو هیأت امناء جامعه الامام الصادق علیه‌السلام طی سخنانی با اشاره به جنبه های علمی آیت الله مهدوی کنی قدس‌سره گفت که بُعد تفسیری آیت الله مهدوی کنی قدس‌سره مانند سایر ابعاد علمی ایشان از جمله بعد فقهی آن مرحوم، در سایه بعد سیاسی،‌مبارزاتی و اخلاقی ایشان مغفول مانده است، آن مرحوم را استادی صاحب سبک در تفسیر قرآن کریم دانست که متأثر از استادش علامه طباطبایی بود و می‌فرمودند سالها مثل درس فقه واصول و فلسفه که می نوشتیم و بحث می‌کردیم، درس تفسیر علامه طباطبایی را هم می‌نوشته و مباحثه می‌کردیم.

حجت الاسلام و المسلمین میرلوحی بُعد حِکمی آیت الله مهدوی کنی قدس‌سره را هم از نکات مغفول حیات علمی آن استاد فرزانه عنوان و با ذکر خاطره‌ای از مرحوم آشتیانی گفت که مرحوم علامه سید جلال آشتیانی،‌ آیت الله مهدوی کنی قدس‌سره و اخوی ایشان آیت الله باقری کنی حفظه‌الله را در تهران دو فیلسوف بزرگ اسلامی می‌دانست و می‌گفت که این‌دو اخوی از شاگردان حکمت و فلسفه اسلامی علامه طباطبایی،‌علامه شعرانی و مرحوم رفیعی قزوینی بوده‌اند.

حجت الاسلام و المسلمین میرلوحی با اشاره به اینکه آیت‌الله مهدوی کنی قدس‌سره در بحث‌های تفسیری هم به موضوع تبلیغ اشاره داشته‌اند گفت در بخش‌هایی از کتاب مرحوم استاد به عمومی بودن وظیفه تبلیغ دین و عدم توقف تبلیغ دین و معارف دینی به شخص یا گروه خاص اشاره می‌کنند.

عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق علیه السلام افزود آیت الله مهدوی کنی قدس‌سره در این دو جلد که تفسیر آیات ابتدایی سوره بقره توسط ایشان در پردیس خواهران دانشگاه امام صادق علیه‌السلام می‌باشد، یکی از مهم‌ترین مباحث راهگشای قرآن یعنی بحث نفاق را به شیوایی شرح داده‌اند که امروز در چهلمین سال انقلاب اسلامی می‌تواند مورد توجه و راهگشا باشد.

حجت الاسلام و المسلمین میرلوحی گفت از خصوصیات مباحث تفسیری آیت الله مهدوی کنی قدس‌سره این بود که به تفاسیر مهم شیعه و سنی  حتی امثال رازی، آلوسی، این تیمیه،‌طنطاوی و... و تفاسیر غیرمشهور شیعه و سنی اشراف داشت.

وی ادامه داد در تفاسیر سوره‌های حمد وقدر که در کلاس‌های برادران ایراد فرموده‌بودند و سال قبل سه جلد از آنها عرضه شد، در مباحث توحیدی و ولایی به انحرافات عقیدتی، وهابی‌زدگی و فکری امثال مصطفی حسینی طباطبایی عالمانه پاسخ داده، بدون اینکه نامی از کسی برده شود.

حجت الاسلام و المسلمین میرلوحی افزود در مباحث سوره بقره که درجمع پردیس خواهران ایراد فرمودند نیز ضمن پرداختن به مباحث مهم حکومت اسلامی، اصلاح اجتماع و سیاست و مباحث هدایت عمومی مردم به سمت حرکت‌های اجتماعی و سیاسی امت اسلام به مبانی انحرافی سروش در بحث قبض و بسط تئوریک شریعت(الته باز هم بدون ذکر نام) پاسخ عالمانه داده‌اند. دقت در نظریات تفسیری ایشان در 40 آیه اول سورهبقره به عنوان اولین سوره مدنی که ناظر به تشکیل حکومت اسلامی عهد رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وآله نشان می‌دهد که اولاً ایشان مفسری به روز و مطلع از مباحث عصر بود و نیز از مباحث تفسیری دوای درد امروز جامعه اسلامی و حل مشکلات نظام اسلامی را می‌جوید و آیت الله مهدوی کنی قدس‌سره همیشه و همه‌جا در فقه و اصول و حکمت و تفسیر و جهاد و مبارزه و سیاست و حکومت و خدمت، میراث‌بان اندیشه‌های استادش امام خمینی قدس‌سره است.

در انتهای این مراسم، با همراهی حجج اسلام والمسلمین دکتر سعدی رئیس دانشگاه امام صادق علیه‌السلام، دکتر محمد سعید مهدوی کنی، دکتر امامی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه و دکتر عترت دوست تدوین‌گر کتاب از کتب تفسیری جدید آیت الله مهدوی کنی قدس‌سره رونمایی شد.

 

مشاهده تصاویر در دریافت نسخه pdf | دریافت نسخه ورد

تاریخ درج : ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
زمان درج : ۱۵:۴۰
دفعات کلیک شده: 306
 

ايران_تهران_دانشگاه امام صادق عليه‌السلام- ص پ 159-14655 - کدپستي: 1465943681 - تلفن 88094001 - دورنگار 88093484

پست الكترونيکي: isu @ isu.ac.ir - نشاني‌الكترونيكي: http://www.isu.ac.ir