| | فارسی العربیه English |
صفحه نخست
دانشگاه امام صادق علیه‌السلام<
هیئت امناء جامعه الامام الصادق (ع)
حوزه ریاست<
اداره کل روابط عمومي و بين‌المللي<
معاونت آموزشي و تحصيلات تكميلي<
دانشکده ها<
معاونت پ‍ژوهشي<
مركز زبان
معاونت دانشجويي و فرهنگي
معاونت سرمايه انساني و مديريت منابع 
اداره کل طرح و برنامه
گزينش و پذيرش دانشجو
نرم‌افزار جامع آموزش
نرم‌افزار جامع اداري و مالي
سامانه اطلاعاتي جامع دانشگاه(ساجد)<
كتابخانه، سامانه اطلاعات علمي دانشگاه(ساعد)
پرديس خواهران
  191

دکتر عادل پیغامی: جهاد اقتصادی مهمترین وظیفه امروز ماست

عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام گفت: جهاد اقتصادی، نظام سازی های مختلف اقتصادی مهمترین وظیفه امروز ماست و به طور قطع این وظیفه با حضور امام زمان (عج) قطع نمی شود.

به گزارش ایرنا، دکتر عادل پیغامی شامگاه روز یکشنبه در نشست تخصصی 'راه حل تمدن مهدوی برای حل بحران اقتصاد و معیشت مردم جهان در مجتمع آموزش کاربردی حوزه علمیه اصفهان افزود: در عرصه سیاست و اقتصاد نیازمند داشتن اصول عقاید، فقه و اخلاق اقتصادی و سیاسی هستیم.

وی بیان کرد : رسیدن به تمدن نوین اسلامی در گرو تغییر نگاه انسان شناسی ماست و تا زمانی که این نگاه انسان شناسی تغییر نکند، تمدن نوین اسلامی بر مدار مهدویت محقق نمی شود.

وی اظهارداشت : ساده ترین اصول فقهی اسلام در الگوی مصرف جلوگیری از اسراف و تبذیر است و ما موظفیم با پیاده کردن آن در زندگی آن را محقق کنیم که نمود عینی آن در استفاده صحیح از آب، غذا، انرژی و منابع است.

استاد دانشگاه امام صادق علیه‌السلام اظهارداشت : نگاه انسان شناسی اسلام آن است که انسان به عنوان خلیفه الهی مامور تحقق یک هویت جمعی از انسان در قالب تمدن است.

وی ادامه داد: در تمدن مد نظر اسلام هویت جمعی مد نظر اسلام باید شکل بگیرد که حاصل جمع شدن افراد و پیوندهای بین آنها است.

عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام اضافه کرد : اگر پیوندها مومنانه باشد آن اجتماع الهی است و در همین راستا شریعت و فقه تعیین کننده مسیر این پیوندهاست.

وی تصریح کرد : فلسفه مهدویت آن است که انسان بخشی از مسیر را بدون ارتباط با امام خود طی کند تا رشد پیدا کند.

به گفته وی در این مسیر انحرافات و غفلت هایی وجود دارد که به ما آدرس غلط می دهد و فلسفه وجودی انقلاب اسلامی زمینه سازی برای حضور حجت الهی و ایجاد پایه های تمدنی برای آن حکومت جهانی است.

وی ادامه داد: انسان مومن که خود را در محضر خدا می بیند، زمان تاثیری در انجام تکلیف او ندارد و مسیر الهی خود را ادامه می دهد.

استاد دانشگاه امام صادق علیه‌السلام تصریح کرد: امام خمینی (ره) آغازگر تمدن سازی اسلامی و رهبر معظم انقلاب ادامه دهنده این مسیر هستند.

وی اضافه کرد: بسیاری از جلسات که در خصوص مباحث مهدویت برگزار می شود با اصل فلسفه مهدویت و فلسفه انقلاب اسلامی در تعارض است.

دکتر پیغامی ادامه داد: ایمان مهدوی زمانی مطلوب است که ربوبیت تشریعی در حوزه سیاسی که همان استبداد است را برنتابیم و خود را موظف به ایجاد و حمایت از یک حکمت دینی کنیم که در قالب ولایت فقیه محقق می شود.

این استاد دانشگاه گفت: بسیاری از ظرفیت های بشری تا زمان حضور حجت الهی محقق نمی شود و این ظرفیت ها در زمان حضور امام عصر (عج) آزاد می شود ولی تا زمانی که دست بشریت از امام زمان (عج) کوتاه است، موظفیم برنامه های دینی را در عرصه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی اجرا کنیم.

وی تصریح کرد: یکی از دستورات دینی قراردادن بخشی از مال برای ایتام است و هر کس در وسع خود باید ببیند آیا سبدی برای گروه از این قشر قرار داده است.

نشست تخصصی 'راه حل تمدن مهدوی برای حل بحران اقتصاد و معیشت مردم جهان' به همت گروه تبلیغی جبهه اندیشه ورزی انقلاب اسلامی با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان در مجتمع آموزش کاربردی حوزه علمیه اصفهان برگزار شد.

 دریافت نسخه pdf | دریافت نسخه ورد

تاریخ درج : ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
زمان درج : ۱۵:۵۹
دفعات کلیک شده: 365
 

ايران_تهران_دانشگاه امام صادق عليه‌السلام- ص پ 159-14655 - کدپستي: 1465943681 - تلفن 88094001 - دورنگار 88093484

پست الكترونيکي: isu @ isu.ac.ir - نشاني‌الكترونيكي: http://www.isu.ac.ir