| | فارسی العربیه English |
صفحه نخست
دانشگاه امام صادق علیه‌السلام<
هیئت امناء جامعه الامام الصادق (ع)
حوزه ریاست<
اداره کل روابط عمومي و بين‌المللي<
معاونت آموزشي و تحصيلات تكميلي<
دانشکده ها<
معاونت پ‍ژوهشي<
مركز زبان
معاونت دانشجويي و فرهنگي
معاونت سرمايه انساني و مديريت منابع 
اداره کل طرح و برنامه
گزينش و پذيرش دانشجو
نرم‌افزار جامع آموزش
نرم‌افزار جامع اداري و مالي
سامانه اطلاعاتي جامع دانشگاه(ساجد)<
كتابخانه، سامانه اطلاعات علمي دانشگاه(ساعد)
پرديس خواهران
  165

ششمین کرسی ترویجی، عرضه و نقد دیدگاه های علمی دانشگاه شاهد با حضوراعضاء هیات علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام برگزارشد

ششمین کرسی ترویجی، عرضه و نقد دیدگاه های علمی دانشگاه شاهد با موضوع " مفهوم بنیادین حکمرانی تمدنی مهدوی" سه شنبه 23 بهمن ماه در سالن جلسات دانشکده علوم انسانی دانشگاه برگزار گردید.

در این کرسی دکتر محمد هادی همایون (عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام ) به عنوان ارائه دهنده موضوع جلسه و حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضا غلامی (رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی و اسلامی صدرا) و حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید عباس نبوی ( مدیر موسسه پژوهشی فرهنگی تمدن و توسعه اسلامی) به عنوان ناقدان موضوع جلسه و دکتر غلامرضا گودرزی (عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام) به عنوان دبیر جلسه حضور داشتند.

دکتر همایون در ارائه خود با نقد محور قراردادن مدینه در تعریف مفاهیم و محدودیت های ناشی از این تعریف که از جمله آنها نادیده گرفتن مفاهیمی مانند قریه است مفهوم "ملک" را به عنوان مفهوم پیشنهادی خود برای تمدن مطرح کرد. ایشان بر این اساس از 4 تمدن عظیم در قرآن یاد کرد که با محوریت انبیاء بوده است. از جمله موضوعات کلیدی در مفهوم ملک، حکومت است. از اینرو علی رغم دستاوردهای علمی فوق العاده در دوران پیامبری همچون حضرت ادریس در قرآن از آن با عنوان ملک یاد نمی شود چرا که ایشان فاقد حکومت بودند.

از منظر ایشان محوریت تمدن امام است و بروز ظهور تام ملک در دوران ظهور منجی آخر الزمان است اما می توان در دوران غیبت با محوریت نائب امام نیز تمدن سازی کرد.

در ادامه ناقدین و حضار به ارائه دیدگاه های خود پرداختند که از جمله آنها می توان به نسبت تمدن در عصر ظهور با عصر غیبت، نقطه ثقل در تعریف تمدن از منظر ارائه دهنده، جایگاه شهرنشینی در تعریف ایشان از تمدن اشاره کرد.

 دریافت نسخه pdf | دریافت نسخه ورد

تاریخ درج : ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
زمان درج : ۱۴:۲۱
دفعات کلیک شده: 168
 

ايران_تهران_دانشگاه امام صادق عليه‌السلام- ص پ 159-14655 - کدپستي: 1465943681 - تلفن 88094001 - دورنگار 88093484

پست الكترونيکي: isu @ isu.ac.ir - نشاني‌الكترونيكي: http://www.isu.ac.ir