| | فارسی العربیه English |
صفحه نخست
دانشگاه امام صادق علیه‌السلام<
هیئت امناء جامعه الامام الصادق (ع)
حوزه ریاست<
اداره کل روابط عمومي و بين‌المللي<
معاونت آموزشي و تحصيلات تكميلي<
دانشکده ها<
معاونت پ‍ژوهشي<
مركز زبان
معاونت دانشجويي و فرهنگي
معاونت سرمايه انساني و مديريت منابع 
اداره کل طرح و برنامه
گزينش و پذيرش دانشجو
نرم‌افزار جامع آموزش
نرم‌افزار جامع اداري و مالي
سامانه اطلاعاتي جامع دانشگاه(ساجد)<
كتابخانه، سامانه اطلاعات علمي دانشگاه(ساعد)
پرديس خواهران
  362

آیین رونمایی از کتاب «المکاسب» آیت الله ‌العظمی میرزا محمدباقر زنجانی (ره)

صبح امروز، آیین رونمایی از کتاب «المکاسب» اثر فقیه بزرگ شیعه،‌ شاگرد میرزای نائینی و استاد تعدادی از مراجع تقلید معاصر،آیت الله ‌العظمی میرزا محمدباقر زنجانی (ره) به همراه تجلیل از مقام علمی فرزند ایشان حجه الاسلام و المسلمین محمود زنجانی که مصحح ومحقق این کتاب نیز می باشد، در دانشگاه امام صادق علیه‌السلام برگزار شد. در این مراسم که با همت دانشکده الهیات برگزار شده بود،‌ رئیس دانشگاه امام صادق (ع)،‌ معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه، رئیس دانشکده الهیات،‌ جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه حضور یافتند.‌

در ابتدای این مراسم پس از پخش کلیپی از معرفی شخصیت علمی و معنوی آیت الله میرزا محمد باقر زنجانی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید علی حسینی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام طی سخنانی به تجلیل مقام علمی مرحوم آیت الله زنجانی پرداخته و ضمن تبیین اهیمت اثر «المکاسب» ایشان تاکید کرد: حجت الاسلام والمسلمین محمود زنجانی فرزند آن مرحوم با جدیت فراوان اثر فاخر والد خود را تحقیق و تنظیم نموده اند که قابل تقدیر است. عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام افزود آن کسی که مصحح کتاب یک عالم می شود، در واقع باید سیطره بر شخصیت مؤلف کتاب داشته باشد و حجت الاسلام زنجانی این‌گونه به تحقیق کتاب پرداخته است.

دکتر حسینی حفظ متن اولیه، منبع‌یابی مطالب، تنظیم ابواب،‌فصول و بندها، حواشی به‌جا و فهرست بندی کتاب المکاسب را که توسط حجت الاسلام زنجانی انجام شده بود ستود و  افزود بعد از کتاب مکاسب شیخ انصاری، کتب شاخصی در مکاسب تألیف شده است که کتاب منیه الطالب میرزای نائینی، مصباح‌الفقاهه آیت الله‌العظمی خویی و مکاسب امام خمینی رضوان‌الله‌علیهم از آن جمله است و می‌توان کتاب المکاسب آیت‌الله العظمی زنجانی را هم در این مرتبه قرار داد.

در ادامه،‌ محقق و مصحح کتاب،  حجت الاسلام و المسلمین محمود زنجانی عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق علیه السلام ضمن بیاناتی به معرفی مختصری از شخصیت مرحوم آیت الله العظمی زنجانی در سه محور سیاسی، علمی و معنوی پرداخت. وی در شخصیت سیاسی والد خود را اینگونه توصیف نمود:‌ «بسیاری تصور می کنند مرحوم میرزا باقر زنجانی شخصیتی گوشه گیر و به دور از مسائل سیاسی بود اما ایشان در انقلاب 1920 میلادی با دستور میرزا محمد تقی شیرازی (ره) به عنوان مسئول تدارک جهاد علیه انگلیس منصوب شد.» 

حجت الاسلام و المسلمین زنجانی در محور دوم سخنان خود  به کلام آقابزرگ تهرانی در  طَبَقاتُ اَعْلامِ الشّیعَه اشاره کرد  که در آن آیت الله العظمی زنجانی را از شاگردان بزرگ میرزای نائینی دانسته که روح تحقیق در حوزه های علمیه شیعه بر عهده آنهاست.

زندگی بسیار زاهدانه و ساده مرحوم آیت الله الظعمی زنجانی و عدم قبول مرجعیت و زعامت توسط ایشان علیرغم اصرار علماء از مطالبی بود که حجت الاسلام و المسلمین زنجانی در محور سوم سخنان خود بدان اشاره نمود و گفت در مراسم تشییع آیت‌الله‌العظمی زنجانی بزرگان حوزه نجف یعنی آیت الله العظمی خویی، امام خمینی،‌ شیخ حسین حلی و عموم مردم نجف حضور داشتند که نشان از عظمت آن مرحوم است.

عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام با ذکر خاطره ای از مقام معظم رهبری گفت در دیداری که با معظم له داشتم، رهبری وقتی اجازه اجتهاد میرزای نائینی به والد را مشاهده کردند، با اشاره به تعبیرات بزرگ و منحصر به فرد میرزای نائینی، این اجازه نامه را کم نظیر دانستند.

در انتهای مراسم با حضور دکتر سعدی رئیس دانشگاه،‌ معاون پژوهشی و اعضاء هیأت علمی دانشگاه ، ‌از کتاب المکاسب رونمایی شد و هم چنین از مقام علمی حجه الاسلام و المسلمین محمود زنجانی تقدیر به عمل آمد.

 

 

جهت آشنایی مختصر با زندگی نامه مرحوم آیت الله العظمی میرزا باقر زنجانی اینجا را کلیک کنید.

 دریافت نسخه pdf | دریافت نسخه ورد

تاریخ درج : ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
زمان درج : ۱۷:۵۴
دفعات کلیک شده: 391
 

ايران_تهران_دانشگاه امام صادق عليه‌السلام- ص پ 159-14655 - کدپستي: 1465943681 - تلفن 88094001 - دورنگار 88093484

پست الكترونيکي: isu @ isu.ac.ir - نشاني‌الكترونيكي: http://www.isu.ac.ir