| | فارسی العربیه English |
صفحه نخست
دانشگاه امام صادق علیه‌السلام<
هیئت امناء جامعه الامام الصادق (ع)
حوزه ریاست<
اداره کل روابط عمومي و بين‌المللي<
معاونت آموزشي و تحصيلات تكميلي<
دانشکده ها<
معاونت پ‍ژوهشي<
مركز زبان
معاونت دانشجويي و فرهنگي
معاونت سرمايه انساني و مديريت منابع 
اداره کل طرح و برنامه
گزينش و پذيرش دانشجو
نرم‌افزار جامع آموزش
نرم‌افزار جامع اداري و مالي
سامانه اطلاعاتي جامع دانشگاه(ساجد)<
كتابخانه، سامانه اطلاعات علمي دانشگاه(ساعد)
پرديس خواهران
  95

دکتر طحان نظیف در نشست آسیب‌شناسی نظام بودجه‌ریزی: تعلق قانون بودجه‌نویسی به سال ۵۱/ در برنامه ششم اختلافات بودجه‌ای، معنادار است

 

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، هادی طحان‌نظیف عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) در نشست آسیب‌شناسی نظام بودجه‌ریزی کشور گفت: قانون مربوط بودجه‌نویسی برای سال 51 است و با اقتضائات روز همخوان نیست و دولت‌ها نیز اهتمامی برای بازنویسی نداشتند و یکی از آسیب‌های جدی همین جا است. 

وی با تاکید بر اینکه در بودجه نویسی نیاز به همدلی و هماهنگی داریم، عنوان کرد: آسیب جدی قانون برنامه و بودجه است و نیز بخش دوم نظام بودجه‌ریزی بیشتر متوجه مجلس است که احکام غیربودجه‌ای در آن گنجانده می‌شود. مکرر احکامی وضع می‌شود که نسبتی با بودجه ندارد، مثل اصلاح قانون مالیاتی که نباید در بودجه یکساله پیش‌بینی شود و جای تقنین دائمی در بودجه نیست. 

طحان‌نظیف یکی دیگر از مسائل و مشکلات بودجه‌ای را متوجه درآمدهای اختصاصی دانست و افزود: این موضوع از تصمیمات غلطی است که مغایر اختیار دولت در بودجه‌ریزی است، دولت باید جای هزینه را مشخص کند. 

وی با طرح این سوالات که نسبت بودجه 98 با سیاست‌های کلی برنامه ششم و قانون برنامه ششم چیست، مسئولان پاسخ دهند، آیا بودجه سال 98 کشور را طبق برنامه ششم یک پنجم رو به جلو می‌برد یا خیر؟ در برنامه ششم اختلافات بودجه‌ای معنادار است، همچنین وضعیت درآمدهای مشتقات گازی چگونه است، چرا که برنامه ششم به نفت و بودجه به نفت خام اشاره دارد که این دو از هم متفاوتند. 

این استاد حقوق در مورد اساسنامه 4 شرکت دولتی گفت: در این رابطه به دولت تذکر داده بودیم، اما غیر از شرکت نفت اساسنامه شرکت پالایش و پخش،‌ پتروشیمی و گاز هنوز تهیه نشده است.

طحان نظیف اظهار داشت: سود شرکت‌های دولتی یک درصد بودجه آنها است که خیلی منطقی نیست. همچنین از دیگر ایرادات مربوط به 23 مورد در ردیف‌های بودجه است که به جای تخمین ارقام فقط عدد یک درج شده است که البته هرچند برای آن دلایلی ذکر می‌شود، اما جای ابهام دارد. دریافت نسخه pdf | دریافت نسخه ورد

تاریخ درج : ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
زمان درج : ۱۶:۱۰
دفعات کلیک شده: 96
 

ايران_تهران_دانشگاه امام صادق عليه‌السلام- ص پ 159-14655 - کدپستي: 1465943681 - تلفن 88094001 - دورنگار 88093484

پست الكترونيکي: isu @ isu.ac.ir - نشاني‌الكترونيكي: http://www.isu.ac.ir