| | فارسی العربیه English |
صفحه نخست
دانشگاه امام صادق علیه‌السلام<
هیئت امناء جامعه الامام الصادق (ع)
حوزه ریاست<
اداره کل روابط عمومي و بين‌المللي<
معاونت آموزشي و تحصيلات تكميلي<
دانشکده ها<
معاونت پ‍ژوهشي<
مركز زبان
معاونت دانشجويي و فرهنگي
معاونت سرمايه انساني و مديريت منابع 
اداره کل طرح و برنامه
گزينش و پذيرش دانشجو
نرم‌افزار جامع آموزش
نرم‌افزار جامع اداري و مالي
سامانه اطلاعاتي جامع دانشگاه(ساجد)<
كتابخانه، سامانه اطلاعات علمي دانشگاه(ساعد)
پرديس خواهران
  409

دیدار اعضای شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با ریاست دانشگاه

 

 

جمعی از اعضای شورای عالی توسعه فرهنگ ایثار و شهادت به منظور انعقاد تفاهم نامه‌ای جهت تشکیل «هیات اندیشه ایثار اجتماعی» و همچنین برگزاری «دومین همایش ملی ایثار اجتماعی» در دانشگاه امام صادق علیه السلام با ریاست دانشگاه دیدار و گفتگو کردند.

 

در ابتدای این جلسه دکتر برزویی به عنوان دبیر هیات اندیشه ورز ایثار اجتماعی در دانشگاه، گزارشی از روند تشکیل و برگزاری جلسات این هیات ارائه کرد. هیات اندیشه ورز در قالب یک هسته مطالعاتی میان رشته ای از اساتید دانشکده های مختلف دانشگاه تشکیل شده است که در فاز اول به مباحث معنا کاوی و مفهوم کاوی ایثار و ایثار اجتماعی می پردازد که قرار است ماحصل این جلسات در قالب کتابی منتشر شود.

دکتر شهرکی پور نیز به عنوان دبیر علمی همایش ملی ایثار اجتماعی، گزارشی از روند همایش سال گذشته و  امسال ارائه و عنوان کرد که بعد از اطلاع رسانی و توزیع فراخوان، بیش از 70 عنوان مقاله تاکنون به دبیرخانه همایش رسیده است که این مقالات در حال داوری می باشد و قرار است دومین همایش ملی در اوایل اسفندماه سال جاری به میزبانی دانشگاه امام صادق علیه السلام با حضور مقامات عالی کشوری، حوزوی و دانشگاهی  برگزار گردد.

حجت الاسلام سید احمد ابطحی، مدیرکل دبیرخانه شورای عالی توسعه فرهنگ ایثار و شهادت نیز ضمن ابلاغ سلام حجت الاسلام شهیدی (ریاست محترم بنیاد شهید و امور ایثارگران) و تبریک مسئولیت جدید به حجت الاسلام والمسلمین دکتر سعدی، اولویت شورای عالی را توجه به مساله ایثار اجتماعی و گفتمان سازی این موضوع در جامعه امروز بیان کرد و گفت: شهادت بعد متعالی ایثار است و اما در جامعه فعلی ایران، بسیاری از مشکلات اقتصادی و اجتماعی بر اثر کمرنگ شدن این ارزش اسلامی است که ما می خواهیم با ترویج مساله ایثار اجتماعی سبب ترویج و توسعه این مساله مهم در فضای فرهنگی اجتماعی ایران شویم.

در ادامه جلسه رئیس دانشگاه امام صادق علیه السلام گفت: مساله ایثار و شهادت یکی از مسائل مهم و نیاز امروز جامعه ماست که  بسیاری از شهدا و جانبازان از جان، مال و ناموس خود گذشتند تا انقلاب اسلامی به چنین نهالی تنومندی برسد و  بر ما نیز فرض است که هر کاری از دست مان بر می آید در این مسیر انجام دهیم.

ایشان ضمن تشکر از ابراز لطف حجت الاسلام شهیدی گفتند: مفهوم ایثار یک مفهوم بنیادین است که مفهوم آن در قرآن کریم در دو ساحت مورد اشاره قرار گرفته است. قرآن کریم یک بار در سوره حشر آیه 9 می‌فرماید: «یؤثِرُونَ عَلَی انْفُسِهِمْ وَلَوْ کانَ بِهِمْ خَصاصَهٌ» و بار دیگر بحث متفاوتی را در سوره نازعات آیه 38  آورده که  می فرماید: «وَآثَرَ الْحَیَاهَ الدُّنْیَا».

حجت الاسلام و المسلمین دکتر سعدی در ادامه از قول آیت‌ الله مهدوی‌‌کنی که در مباحث اقتصاد اسلامی می‌گفتند: «قرض الحسنه» نیز نوعی ایثار است و در کنار این مباحث «ربا» نیز می‌تواند در این حوزه تحلیل شود.

همچنین ایشان گفتند: تکلیف گرایی در علوم سیاسی هم مصداقی از ایثار اجتماعی می‌باشد.

در پایان جلسه حجت الاسلام دکتر سعدی گفت که دانشگاه امام صادق علیه السلام از حیث استاد و هم از حیث دانشجو ظرفیت های بی نظیری دارد که ان شاءالله سعی می کنیم  در این مسیر از هیچ کمکی دریغ نکنیم و برای برگزاری هرچه بهتر این همایش ملی، حمایت های لازم را انجام دهیم.

 

برای مشاهده تصاویر کلیک نمایید.

 

 

 دریافت نسخه pdf | دریافت نسخه ورد

تاریخ درج : ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
زمان درج : ۱۱:۰۰
دفعات کلیک شده: 434
 

ايران_تهران_دانشگاه امام صادق عليه‌السلام- ص پ 159-14655 - کدپستي: 1465943681 - تلفن 88094001 - دورنگار 88093484

پست الكترونيکي: isu @ isu.ac.ir - نشاني‌الكترونيكي: http://www.isu.ac.ir