امضاء تفاهمنامه همکاری با دانشگاه فدرال کریمه ورنادسکی(روسیه)

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۹/۱۷ | 


باسمه تعالی
 با هدف ارتقاء مناسبات علمی و با عنایت به زمینه‌های مشترک و ظرفیت‌های علمی،تفاهم‌نامه همکاری علمی پژوهشی میان دانشگاه امام صادق‌ علیه السلام و دانشگاه فدرال کریمه ورنادسکی(روسیه) در تاریخ دوشنبه 4 آذرماه به امضا آقایان دکتر سیدمجتبی امامی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه امام صادق علیه السلام و آقای یورچنکو س.و معاون رئیس دانشگاه ورنادسکی رسید. 
مقدمات امضای این تفاهم نامه در جلسه و بازدید هیات دانشگاه فدرال کریمه ورنادسکی(روسیه) متشکل از آقایان "آلکسی سوخاروکف" معاون علمی رئیس دانشکده زبان های شرقی، "ایگور تسویرکن" کارشناس ارشد اداره آموزش بین المللی اداره فعالیت های بین المللی و خانم "الویرامیرساله" معاون اداری رئیس دانشکده زبان شرقی و تاتار کریمه فراهم شده بود. 
در جلسه امضای تفاهم نامه همکاری که به ابتکار اداره همکاری ها و ارتباطات علمی بین المللی برگزار شد، آقایان دکتر امامی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، دکتر نعمتی مدیرکل پژوهشی، سیدمحسن روحانی سرپرست دفتر همکاری ها و ارتباطات علمی بین المللی، و دکتر سلیمانی حضور داشتند. در این جلسه طرفین با اشاره بر ظرفیت های گسترده همکاری علمی میان دو دانشگاه بر لزوم ایجاد و گسترش تعاملات علمی بین المللی از طریق اجرایی سازی محورهای تفاهم نامه مشترک تاکید کردند.
برگزاری کنفرانس، گردهمایی و سمینارهای مشترک علمی و روش‌شناسی؛ ایجاد تیم‌های مشترک نویسندگی جهت نشر کتاب‌های درسی، تک‌نگاری و آماده‌سازی نشریات علمی مشترک؛  تبادل برنامه‌های آموزشی، طرحنامه‌، برنامههای سخنرانی‌، نشریات علمی، کتاب‌های درسی، تک‌نگاری‌، مجلات و نشریات آموزشی؛ و نیز برنامه‌ریزی پروژه‌های مشترک علمی مورد علاقه طرفین از جمله محورهای این تفاهم می باشد. 

اداره ارتباطات و همکاری های علمی بین المللی

دفعات مشاهده: 39 بار | دفعات چاپ: 2 بار | دفعات ارسال به دیگران: 0 بار | 0 نظر

انتشار مقاله دکتر محمدی سیرت انتشار مقاله دکتر محمدی سیرت در دانشگاه لهستان

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۹/۵ | 


مقاله جناب آقای دکتر محمدی سیرت،‌عضو هیات علمی دانشکده معارف اسلامی و علوم سیاسی، با عنوان « نقش ایدئولوژی اسلامی در سیاست خارجی ایران با توجه به مفهوم منافع و امنیت ملی» در کتاب  سیاست خارجی ایران چاپ دانشگاه لودز لهستان به چاپ رسید.
 
  
 

دفعات مشاهده: 152 بار | دفعات چاپ: 20 بار | دفعات ارسال به دیگران: 0 بار | 0 نظر

گزارش سفر علمی تبلیغی به کشور آذربایجان سفر علمی اساتید دانشکده معارف اسلامی، فرهنگ و ارتباطات به کشور آذربایجان

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۸/۲۹ | 


در راستای توسعه روابط علمی فرهنگی با کشورهای جهان اسلام، هیأت 10 نفره متشکل از اساتید آقایان  دکتر سیدمجید امامی، دکتر محمدرضا برزویی، دکتر علی احمدی، دکتر عبدالکریم خیامی، دکتر عبدالحسین کلانتری و دانشجویان دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات آقایان: امیررضا عباس‌زاده، داود طالقانی، احمدرضا رحمانیان، و محسن ذوالفقارزاده در بازه زمانی 3/7 تا 7/7/1398 به کشور آذربایجان عزیمت نمودند.
این سفر با هدف آشنایی با تاریخ جمهوری آذربایجان و اشتراکات تاریخی، فرهنگی، قومیتی، زبانی و دینی انجام پذیرفت. مهم‌ترین برنامه‌های این گروه شامل محورهای زیر بود: 
الف) ملاقات با اساتید دانشگاه‌های آذربایجان: در روز دوم سفر با دو نفر از اساتید دانشگاه‌های این کشور ملاقات و درباره تعاملات علمی و دانشگاهی مذاکراتی به عمل آمد و تجربیات علمی دانشگاه‌ها در عرصه‌های مختلف علمی تبادل شد. ملاقات با دکتر علاء‌الدین مسئول دپارتمان تاریخ علم آکادمی علوم آذربایجان که از فارغ‌التحصیلان رشته فلسفه تطبیقی دانشگاه تربیت مدرس تهران بود. آکادمی علوم آذربایجان از معتبرترین مراکز علمی این کشور محسوب می‌شود. ملاقات با آقای دکتر یعقوب‌اف استاد دانشگاه خزر باکو که دانش‌آموختگان موسسه امام‌خمینی قم در رشته فلسفه بوده‌اند. 
ب) حضور در اماکن مذهبی و زیارتی: زیارت اماکن مذهبی از جمله امامزاده بی‌بی حکیمه در شهر باکو و امامزاده ابراهیم در شهر گنجه برنامه دیگر گروه بود. شرکت در نمازهای جماعت مساجد شهر باکو از جمله "مسجد مشهدی‌ داداش" و "حسینیه حجت الاسلام و المسلمین آقای اجاق نژاد"، از جمله این برنامه‌ها بود. 
ج) بازدید از خبرگزاری‌ها و دیدار با فعالان رسانه‌ای: در این سفر با دو خبرگزاری فعال در عرصه رسانه‌های جمهوری آذربایجان بازدید به عمل آمد. این بازدید از برنامه‌های ارتباطی و فرهنگی گروه بود که طی نشست‌هایی با مدیران آنها، از کم و کیف فعالیت‌های رسانه ای این خبرگزاری‌ها صحبت شد. 
د) بازدید از اماکن تاریخی: بازدید از شهر تاریخی گنجه و مزار نظامی گنجوی -شاعر بزرگ فارسی‌گوی  جزو برنامه‌های فرهنگی گروه قرار داشت که در چهارمین روز سفر انجام شد. همچنین از بافت قدیمی و هسته اصلی شکل‌گیری شهر باکو که به نام "ایچری شهر" معروف است، بازدید به عمل آمد. 
هـ) بازدید از موزه ملی: گروه از موزه ملی حیدر علی اف شهر باکو که شامل آثار تاریخی، هنری و فرهنگی کشور آذربایجان است بازدید داشت. این موزه مهمترین موزه ملی این کشور محسوب می‌شود.  
و) ملاقات با نماینده مقام معظم رهبری: دیدار صمیمی اساتید و دانشجویان با حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای اجاق‌نژاد نماینده محترم مقام معظم رهبری در کشور آذربایجان از دیگر برنامه‌های اساتید و دانشجویان بود. 
ز) شهرگردی: گشت و گذار در شهرهای باکو و گنجه و آشنایی با مبلمان شهری و محیط شهری این دو شهر و ارتباط با مردم این دو شهر، با هدف آشنایی بیشتر گروه را با زندگی شهری و محیط های اجتماعی کشور آذربایجان طی چند سفر درون شهری انجام گرفت.
    
   
   

دفعات مشاهده: 203 بار | دفعات چاپ: 32 بار | دفعات ارسال به دیگران: 0 بار | 0 نظر

بررسی راههای گسترش تعاملات آکادمیک با جامعه علمی کشور افغانستان بررسی راههای گسترش تعاملات آکادمیک با جامعه علمی کشور افغانستان

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۸/۲۶ | 


در جلسه ای که روز دوشنبه مورخ 20 آبان ماه 1398 در معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه امام صادق علیه السلام و با حضور مسئولین معاونت پژوهش دانشگاه و آقای دکتر نوروزی معاون مرکز مطالعات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آقای سعیدی رئیس اتحادیه ناشران افغانستان برگزار شد طرفین به بررسی راههای گسترش تعاملات آکادمیک با جامعه علمی کشور افغانستان پرداخته شد. در این جلسه آقای دکتر نعمتی مدیرکل پژوهش دانشگاه امام صادق علیه السلام با اشاره به اشتراکات فراوان میان دو کشور برادر، بر لزوم تعمیق همکاری های علمی و پژوهشی میان جامعه علمی دو کشور تاکید کرد.
درادامه آقای کاویان مدیر دفتر توزیع و نشر درخصوص ایجاد نمایندگی فروش کتب دانشگاه امام صادقعلیه السلام در افغانستان مطالبی را ارائه کردند. آقای روحانی سرپرست اداره همکاری ها و ارتباطات علمی بین المللی نیز با اشاره به پیشینه همکاری های علمی میان دانشگاه امام صادق علیه السلام با دانشگاه های افغانستان، ظرفیت های همکاری علمی میان دو کشور را بسیار زیاد دانست. در ادامه مقرر اداره همکاری ها و ارتباطات علمی بین المللی نسبت به آماده سازی برنامه های عملیاتی برای سال جاری در محورهای چاپ پایان نامه های مرتبط با کشور افغانستان، برگزاری کارگاه های دانش افزایی، چاپ نسخه افغانستانی برخی از کتب دانشگاهی و همچنین ارائه بورسیه به دانشجویان افغانستانی اقدام نماید.
 

دفعات مشاهده: 188 بار | دفعات چاپ: 35 بار | دفعات ارسال به دیگران: 0 بار | 0 نظر

گزارش نشست علمی با عنوان ایران، مقاومت و همگرایی منطقه ای(دکتر تیم اندرسون دانشگاه سیدنی) گزارش نشست علمی با عنوان ایران، مقاومت و همگرایی منطقه ای(دکتر تیم اندرسون دانشگاه سیدنی)

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۸/۲۵ | 


دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات و مرکز زبان انگلیسی دانشگاه با مشارکت اداره همکاری ها و ارتباطات علمی بین المللی روز سه شنبه مورخ 21 آبان ماه 1398 میزبان آقای تیم اندرسون از اساتید دانشگاه سیدنی استرالیا و محقق و پژوهشگر حوزه محور مقاومت بود. ایشان که مولف کتاب محور مقاومت؛ "Axis Of Resistance" نیز هستند در نشست علمی با عنوان ایران، مقاومت و همگرایی منطقه ای که با حضور اساتید و دانشجویان دانشگاه در سالن شهید مطهری برگزار شد به بیان نقطه نظرات خود در قبال جایگاه کنونی محور مقاومت و نقش آن در آینده ژئوپلیتیک منطقه پرداخت.
اهم صحبت های مطرح شده توسط ایشان به شرح زیر است:
ü در پرداختن به موضوع جنبه‌های اقتصادی اقتصاد مقاومتی و همگرایی منطقه باید نخست به این سؤال پاسخ داد که بعد از ناکامی برجام در نیل به اهداف تعیین شده، آیا اقتصاد مقاومتی یک رویکرد کاملاً دفاعی است یا می‌تواند فرصتی جدی برای منطقه غرب آسیا باشد؟ در این میان باید به ظرفیت‌های موجود در غرب آسیا اشاره شود که به نظر من می‌تواند به‌خوبی فرآیند همگرایی منطقه‌ای را در پی داشته باشد. درواقع اگر مؤلفه امیال امپریالیستی از منطقه حذف شود به نظرم این فرآیند به با سرعت بیشتری و البته با کمترین موانع پشت سر گذاشته می‌شود.
ü اگرچه برخی کارشناسان سعی دارند این‌چنین وانمود کنند که سیاست‌های نئولیبرالی تنها امید برای اقتصاد کشورها و ازجمله کشورهای غرب آسیا است، ولی درواقع می‌توان به وعده‌های دروغین این سیاست‌ها اشاره داشت. چالش جهانی‌شدن، سیاست‌های تعدیل ساختاری، سازمان‌های حامی سرمایه‌داری ازجمله گات و سازمان تجارت جهانی، تحریم‌های یک‌جانبه سرفصل‌هایی هستند که در کتاب اخیر تحت عنوان «محور مقاومت: به‌سوی یک غرب آسیا مستقل» به‌صورت مبسوط به آن‌ها پرداخته‌ام.
ü اقتصاد مقاومتی که رهبر انقلاب اسلامی ایران بارها به آن اشاره داشته است، می‌تواند نه‌تنها برای ایران بلکه برای منطقه نجات‌بخش باشد. از طرفی شواهدی در دست است که کشورهایی که از سیاست‌های نئولیبرال فاصله گرفته‌اند توانسته‌اند رشد مثبتی چشم‌گیری را در مدتی کوتاه تجربه کنند و از سوی دیگر این کشورها با تقویت ظرفیت‌های درونی خود می‌توانند برای شرکای منطقه‌ای نیز مثمر باشند. ایران امروز این فرصت را دارد تا نه‌تنها خود از سیاست‌های نئولیبرالی فاصله بگیرد بلکه از طریق منطقه‌گرایی کشورهای شریکش را نیز در این راه یاری کند.

  
  
 

 

دفعات مشاهده: 217 بار | دفعات چاپ: 38 بار | دفعات ارسال به دیگران: 0 بار | 0 نظر